sty 08 2014

Kilka słów o Modlinie


Komentarze: 0
Modlin położony jest u zbiegu rzek Narwi, Wisły oraz Wkry, co powodowało, że cechował się nadzwyczajnymi walorami obronnymi. Pierwszą warownię zbudował tu szwedzki król Karol Gustaw, następnie w Modlinie twierdzę postawił Napoleon. W czasie II wojny światowej fort zajmowany był zarowno przez Wojsko polskie jak i Rosjan i Niemców, a w całej swojej historii przez wojska  saskie, francuskie, Księstwa Warszawskiego  oraz wirtemberskie. 
 
Twierdza złożona jest jest z: zewnętrznego pierścienia fortów, obiektów zaplecza, pozostałości umocnień, Cytadeli z przedmościami (nowodworskim, kazuńskim), wewnętrznego pierścienia fortów.
 
Fort był wykorzystany w kilkunastu filmach mn.: C.K. Dezerterzy, serial Czas honoru, Przeprowadzki, Chrzest, Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć.
 
Dzisiaj Modlin bardziej jest znany z wybudowanego w 2012 roku międzynarodowego Portu Lotniczego obsługującego lotniska takie jak mn.:  Alicante, Bolonia, Barcelona-Girona, Tel Awiw, Bari, Bristol, Bruksela-Charleroi, Budapeszt, a także  Cork, East Midlands, Dublin, Chania, Eindhoven, Düsseldorf-Weeze, Frankurt-Hahn i inne. Wokół lotniska niezliczona ilość parkingów, hoteli oraz innych obiektów które mają służyć pasażerom, istnieje więc nadzieja, że zniszczony Fort dostanie kolejne życie.
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz